Jak efektywnie się uczyć | seria 1-10 |
Jak efektywnie zaplanować czas nauki ? odc.1

Jak wspierać dziecko w samodzielnym uczeniu się? Jak zmotywować je do nauki w domu? Jak pomagać im zapanować nad trudnymi emocjami? Wielu rodziców zadaje sobie teraz te pytania. Dlatego postanowiłam w krótkich filmikach dzielić się metodami, które pomogą rodzicom i dzieciom zorganizować naukę w domu.

Co proponuję w tym odcinku?

  1. Pomóż dziecku zapanować nad czasem. Narysuj na kartce tarczę zegara i zaznacz na niej dokładnie, od której do której godziny dziecko ma się uczyć, a także resztę aktywności – posiłki, zabawę, spacery itd.
  2. Ustal wspólnie z dzieckiem plan dnia. To da dziecku poczucie bezpieczeństwa, zmotywuje je do pracy i nauczy odpowiedzialności za własną naukę.
  3. Naucz dziecko pracy w 30-minutowych blokach czasowych. W trakcie pracy pomóż dziecku pozbyć się wszystkiego, co mogłoby je rozproszyć. Potem zrób chwile przerwy – niech dziecko się przespaceruje, poćwiczy. Następnie powtórz blok pracy.
  4. Pomóż dziecku dostrzec własne sukcesy. Zrób mapę myśli o rodzinie – co lubicie jeść? Jak spędzacie czas? Ważne, aby dziecko wypisało na mapie to, co udało mu się zrobić i w czym jest dobre. To podbuduje jego samoocenę.

A jaką są Wasze sprawdzone metody na efektywną naukę w domu? Może macie jakieś pytania czy wątpliwości? Podzielcie się nimi w komentarzu.

doro 3

W indywidualnych konsultacjach pomagam rodzicom i specjalistom rozwiązywać trudności edukacyjne dzieci i młodzieży.
Moim konikiem zawodowym jest praca z dziećmi z dysleksją i zagrożonymi dysleksją.Od 15 lat pracuję w tym obszarze i pomogłam już setkom rodzin. Poszerzyłam swoje działania o online – jestem autorką pierwszego w Polsce kursu online
Trening Płynności Czytania.
Więcej o mnie>>

 
 

Sprawdź moje
Opowieści terapeutyczne

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne posty

Jak zostać mistrzem koncentracji?

W moich poprzednich artykułach dotyczących czytania wiele razy pisałam, że fundamentem gotowości do czytania jest między innymi koncentracja uwagi. Koncentracja uwagi to zdolność skupienia swojej

DOROTA LUBAS

“…W terapii dobieram działania terapeutyczne tak, aby wydobyć maksimum możliwości dziecka. Projektując szkolenia dla rodziców, specjalistów uważnie słucham potrzeb i „szyję na miarę” grupy. Łączę te obszary w funkcji dyrektora poradni psychologiczno – pedagogicznej. Wspólny mianownik to troska o wydobycie pełni potencjału dziecka/ rodzica/ terapeuty.