Jak efektywnie się uczyć | seria 1-10 |
Akronimy i skupienie uwagi odc.5

Akronimy

Akronimy to pierwsze litery jakiejś nazwy, na przykład PGE – Polska Grupa Energetyczna. Chcę Was zachęcić do utworzenia własnych akronimów.

Wypiszcie na kartce w kolumnie litery swojego imienia, a potem do każdej litery dopiszcie jedną cechę swojego charakteru. Pokażę to na moim imieniu:

D – dobra

O – otwarta

R – radosna

O – odpowiedzialna

T – twórcza

A – ambitna.

Możecie to też zrobić dla imion waszych przyjaciół, członków rodziny, znajomych.

Jak możemy zastosować akronimy w uczeniu się?

Jeśli nie potrafimy zapamiętać jakiejś bardzo złożonej nazwy, zróbcie akronim z pierwszych liter. To bardzo dobra technika, żeby zapamiętać informacje do egzaminów czy sprawdzianów.

Zabawa w lustro

Aby nauczyć dzieci skupiać uwagę, możemy wykorzystać zabawę w lustro. Na ręce malujemy flamastrem uśmiechniętą buźkę. Stajemy naprzeciwko dziecka i prosimy, aby patrzyło uważnie na buźkę i naśladowało gesty, które wykonujemy ręką. Potem możemy odwrócić role – to my naśladujemy gesty dziecka. Można to ćwiczenie wykonywać także z całą rodziną.

To ćwiczenie jest zabawne, a jednocześnie ćwiczy koncentrację.

doro 3

W indywidualnych konsultacjach pomagam rodzicom i specjalistom rozwiązywać trudności edukacyjne dzieci i młodzieży.
Moim konikiem zawodowym jest praca z dziećmi z dysleksją i zagrożonymi dysleksją.Od 15 lat pracuję w tym obszarze i pomogłam już setkom rodzin. Poszerzyłam swoje działania o online – jestem autorką pierwszego w Polsce kursu online
Trening Płynności Czytania.
Więcej o mnie>>

 
 

Sprawdź moje
Opowieści terapeutyczne

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne posty

Jak zostać mistrzem koncentracji?

W moich poprzednich artykułach dotyczących czytania wiele razy pisałam, że fundamentem gotowości do czytania jest między innymi koncentracja uwagi. Koncentracja uwagi to zdolność skupienia swojej

DOROTA LUBAS

“…W terapii dobieram działania terapeutyczne tak, aby wydobyć maksimum możliwości dziecka. Projektując szkolenia dla rodziców, specjalistów uważnie słucham potrzeb i „szyję na miarę” grupy. Łączę te obszary w funkcji dyrektora poradni psychologiczno – pedagogicznej. Wspólny mianownik to troska o wydobycie pełni potencjału dziecka/ rodzica/ terapeuty.