Jak efektywnie się uczyć | seria 1-10 |
Jak rozwijać kreatywne myślenie i skojarzenia? odc.4

Nasza pamięć działa lepiej, gdy wykorzystujemy skojarzenia. Oto 3 ćwiczenia, które ćwiczą pamięć i rozwijają kreatywność.

Ćwiczenie „Byłem w sklepie i kupiłem…”

Pierwsza osoba mówi, co kupiła w sklepie i dodaje do tego gest, który kojarzy się z tą rzeczą (np. kupiłem szczoteczkę do zębów + gest mycia zębów). Kolejna osoba powtarza po poprzedniej jedynie gest, a następnie dodaje swoją rzecz i swój gest. Kolejna osoba powtarza po dwóch poprzednich gesty i dodaje swoją rzecz, itd.

Jeśli osób w domu jest mało, możemy się umówić, że wymieniamy po dwie rzeczy. To ćwiczenie, oprócz tego, że ćwiczy pamięć, daje także dużo radości.

Ćwiczenie „To nie jest… To jest…”

Kolejnym moim ulubionym ćwiczeniem na kreatywność jest szukanie różnych funkcji dla jakiejś rzeczy. Na przykład bierzemy krzesło i każdy po kolei każdy wychodzi ma środek pokoju, mówiąc: ”To nie jest krzesło. To jest…” i tu pokazuje gestem, czym ta rzecz się staje (np. parasolem, laptopem itp.).

Ćwiczenie „Ułóż opowiadanie”

Mamy 4 słowa: ptak, plac zabaw, piłka, dziewczynka. Teraz układamy opowiadanie, w którym będą te 4 słowa.

Ćwiczenia, jakie opisałam, możecie stosować jako przerywniki podczas nauki z podręczników.

doro 3

W indywidualnych konsultacjach pomagam rodzicom i specjalistom rozwiązywać trudności edukacyjne dzieci i młodzieży.
Moim konikiem zawodowym jest praca z dziećmi z dysleksją i zagrożonymi dysleksją.Od 15 lat pracuję w tym obszarze i pomogłam już setkom rodzin. Poszerzyłam swoje działania o online – jestem autorką pierwszego w Polsce kursu online
Trening Płynności Czytania.
Więcej o mnie>>

 
 

Sprawdź moje
Opowieści terapeutyczne

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne posty

Jak zostać mistrzem koncentracji?

W moich poprzednich artykułach dotyczących czytania wiele razy pisałam, że fundamentem gotowości do czytania jest między innymi koncentracja uwagi. Koncentracja uwagi to zdolność skupienia swojej

DOROTA LUBAS

“…W terapii dobieram działania terapeutyczne tak, aby wydobyć maksimum możliwości dziecka. Projektując szkolenia dla rodziców, specjalistów uważnie słucham potrzeb i „szyję na miarę” grupy. Łączę te obszary w funkcji dyrektora poradni psychologiczno – pedagogicznej. Wspólny mianownik to troska o wydobycie pełni potencjału dziecka/ rodzica/ terapeuty.