Czytanie to proces rozłożony w czasie. O tym, czym jest gotowość do czytania, możesz przeczytać tutaj. Dzisiaj chcę napisać w prosty sposób, jak działa mózg. Aby zrozumieć działanie mózgu, musimy zrozumieć, że integracja między dwoma półkulami jest kluczowa w procesie czytania.
Po co są dwie półkule?
Lewa półkula odpowiada za logiczne myślenie, operacje literowe, a prawa odpowiada za wyobraźnię przestrzenną, zdolności artystyczne. Istnieją takie osoby, u których dominuje jedna z półkul i tak właśnie jest w przypadku dzieci zagrożonych dysleksją lub z dysleksją.
Na czym polega myślenie obrazami?
Myślenie obrazami oznacza, że w ciągu jednej sekundy pojawia się koło 32 obrazów i osoba przypomina sobie obraz i przyporządkowuje ten obraz do słyszanego słowa. To dlatego osobom z dysleksją pomagają piktogramy, mapy myśli i notatki graficzne notatki.
O ile łatwo jest wyobrazić sobie kota czy dom, to dużo trudniej jest wyobrazić sobie słowo “wraz”, “pod”czy “wokół”. To tak zwane słowa-pułapki, które są niczym czarne dziury w tekście i nie pozwalają na zrozumienie czytanego tekstu. Wprawiają dziecko w stan dezorientacji. Nawet jeśli dziecko potrafi złożyć litery w wyraz i potrafi połączyć wyrazy, to nie może zrozumieć całego zdania. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie zasobów pamięci fotograficznej – dziecko zapamiętuje słowa jako obrazy.
Jak diagnozować dysleksję?
Jednak skąd mamy wiedzieć, czy dziecko jest zagrożone dysleksją i czy można to zaobserwować?
Już w wieku 3-4 lat pewne ujawniają się pewne sygnały. Jest to sposób, w jaki dziecko np. układa puzzle, jak wykonuje codzienne czynności samoobsługowe, motoryczne, wszelkie czynności sekwencyjne (powtarzające się).
Jeśli chcesz sprawdzić, możesz skorzystać z formularza SRD – Skali Ryzyka Dysleksji, który jest dostępny tutaj. Możesz przesłać mi wyniki na maila, a otrzymasz ode mnie odpowiedź.
Im szybciej będziemy wiedzieć, jakimi metodami pracować z dzieckiem, tym łatwiej osiągniemy cel.