Dlaczego znajomość liter to za mało, aby czytać?

Czytanie to proces rozłożony w czasie. O tym, czym jest gotowość do czytania, możesz przeczytać tutaj. Dzisiaj chcę napisać w prosty sposób, jak działa mózg. Aby zrozumieć działanie mózgu, musimy zrozumieć,  że integracja między dwoma półkulami jest kluczowa w procesie czytania.

Po co są dwie półkule?

Lewa półkula odpowiada za logiczne myślenie, operacje literowe, a prawa odpowiada za wyobraźnię przestrzenną, zdolności artystyczne. Istnieją takie osoby, u których dominuje  jedna  z półkul i tak właśnie jest w przypadku dzieci zagrożonych dysleksją lub z dysleksją.

Na czym polega myślenie obrazami?

Myślenie obrazami oznacza, że w ciągu jednej sekundy pojawia się koło 32 obrazów i osoba przypomina sobie obraz i przyporządkowuje ten obraz do słyszanego słowa. To dlatego osobom z dysleksją pomagają piktogramy, mapy  myśli i notatki  graficzne notatki.

O ile łatwo jest wyobrazić sobie kota czy dom, to dużo trudniej jest wyobrazić sobie słowo “wraz”, “pod”czy “wokół”.  To tak zwane słowa-pułapki, które są niczym czarne dziury w tekście i nie pozwalają na zrozumienie czytanego tekstu. Wprawiają dziecko w stan dezorientacji. Nawet jeśli dziecko potrafi złożyć litery w wyraz i potrafi połączyć wyrazy, to nie może zrozumieć całego zdania. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie zasobów pamięci fotograficznej – dziecko zapamiętuje słowa jako obrazy.

Jak diagnozować dysleksję?

Jednak  skąd mamy wiedzieć, czy dziecko jest zagrożone dysleksją i czy można to zaobserwować?

Już w wieku 3-4 lat pewne ujawniają się pewne sygnały. Jest to sposób, w jaki dziecko np. układa puzzle, jak wykonuje codzienne czynności samoobsługowe, motoryczne, wszelkie czynności sekwencyjne (powtarzające się).

Jeśli chcesz sprawdzić, możesz skorzystać z formularza SRD – Skali Ryzyka Dysleksji, który jest dostępny tutaj. Możesz przesłać mi wyniki na maila, a otrzymasz ode mnie odpowiedź.

Im szybciej będziemy wiedzieć, jakimi metodami pracować z dzieckiem, tym łatwiej osiągniemy cel.

doro 3

W indywidualnych konsultacjach pomagam rodzicom i specjalistom rozwiązywać trudności edukacyjne dzieci i młodzieży.
Moim konikiem zawodowym jest praca z dziećmi z dysleksją i zagrożonymi dysleksją.Od 15 lat pracuję w tym obszarze i pomogłam już setkom rodzin. Poszerzyłam swoje działania o online – jestem autorką pierwszego w Polsce kursu online
Trening Płynności Czytania.
Więcej o mnie>>

 
 

Sprawdź moje
Opowieści terapeutyczne

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne posty

Jak zostać mistrzem koncentracji?

W moich poprzednich artykułach dotyczących czytania wiele razy pisałam, że fundamentem gotowości do czytania jest między innymi koncentracja uwagi. Koncentracja uwagi to zdolność skupienia swojej

DOROTA LUBAS

“…W terapii dobieram działania terapeutyczne tak, aby wydobyć maksimum możliwości dziecka. Projektując szkolenia dla rodziców, specjalistów uważnie słucham potrzeb i „szyję na miarę” grupy. Łączę te obszary w funkcji dyrektora poradni psychologiczno – pedagogicznej. Wspólny mianownik to troska o wydobycie pełni potencjału dziecka/ rodzica/ terapeuty.